Porady i wskazówki

23 listopada 2020
Porady i wskazówki

Wiedząc jak wiele wątpliwości sprawia nauczycielom przebrnięcie przez procedury zdobycia stopnia zawodowego nauczyciela mianowanego, warto przybliżyć wszystkie terminy i wytyczne zawarte w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. z 2018 r., poz. 1574 ze zm.). Informacje zawarte w tym artykule są pomocne tak samo dla nauczyciela, jak i dla dyrektora placówki oraz opiekuna stażu. Realizując staż na stopień nauczyciela kontraktowego, mianowanego, dyplomowanego warto także zajrzeć do Ustawy Karta Nauczyciela, która jest dokumentem wyższym od wspomnianego rozporządzenia w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego nauczycieli.

Czytaj całość
20 października 2020
Porady i wskazówki

Dziecko sześcioletnie realizuje roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne. W kwietniu roku szkolnego, w którym ten obowiązek je realizowany, rodzic otrzymuje ostateczną diagnozę, która potwierdza gotowość dziecka do podjęcia edukacji szkolnej lub stwierdza, że zasadnie byłoby dziecko odroczyć. Oczywiście, częstą tę informacje nauczyciele przekazują już wcześniej, obserwując trudności dziecka w niektórych obszarach, które mogłyby negatywnie wpłynąć na szkolny sukces dziecka.

Czytaj całość
9 października 2020
Porady i wskazówki

Nauczyciele i dyrektorzy coraz częściej spotkają się niesprzyjającymi warunkami pracy. Niekończące się wytyczne, reformy, wskazania do pracy pochłaniają czas, ograniczają i budzą presję. Gdy do tego dodamy jeszcze trudne zachowania dzieci, to mamy klasyczne nawarstwienie się problemów, z którymi nauczyciele i dyrektorzy borykają się na co dzień, które mogą skutkować wypaleniem zawodowym. Czym się objawia wypalenie zawodowe? Jak jemu zapobiegać? Co robić, kiedy już się pojawi?

Czytaj całość
23 września 2020
Porady i wskazówki

Prowadząc lub tworząc placówkę opieki nad dziećmi do lat 3, nierzadko rozmyślamy nad kwestiami oczekiwań naszych klientów wobec nas. Bez wątpienia dochodzimy do wniosku ogólnego, iż atrakcyjny i najczęściej wybierany żłobek to ten, który cieszy się opinią bezpiecznego miejsca. Dlatego też, tworzenie czy prowadzenie placówki żłobkowej warto zacząć właśnie od zagwarantowania bezpieczeństw, i to już na etapie prac budowlanych, aż po organizację pracy opiekuńczej. Nie możemy zapominać, iż żłobek to drugi dom - i tak jak w domu, każdy z domowników powinien mieć poczucia bezpieczeństwa.

Czytaj całość
18 września 2020
Porady i wskazówki

Wiek przedszkolny to czas na stopniowe przygotowywanie dziecka do samodzielnego funkcjonowania poza rodziną. W tym czasie to na przedszkolu spoczywa obowiązek, aby zapewnić dziecku doświadczenia i wiedzę oraz warunki do rozwoju, które wesprą go w porządkowaniu świata. Przemiany gospodarcze w naszym kraju oraz otwarte granice sprawiły, iż coraz częściej hermetyczny świat przedszkolaków musi otworzyć się na odmienność.

Czytaj całość
26 sierpnia 2020
Porady i wskazówki

W złożonym, szybko zmieniającym się świecie, każda osoba, a zatem i nasz przedszkolak, w przyszłości będzie potrzebowała szerokiego spektrum umiejętności i kompetencji. Co więcej, edukując teraźniejsze dzieci w przedszkolu czy szkole, musimy mieć świadomość, że ta przyszła osoba dorosła będzie musiała stale rozwijać swoje zasoby ze względu na tempo zmian jakie zachodzą w świecie.

Czytaj całość
20 sierpnia 2020
Porady i wskazówki

Zajęcia dodatkowe w żłobku to bardzo ważny temat. Odpowiednio dobrane zajęcia fantastycznie wpływają na rozwój dzieci. Co więcej, potrafią skutecznie wyróżnić placówkę na rynku i przyciągnąć uwagę rodziców. Zatem, na jakie zajęcia dodatkowe w żłobku warto postawić? I jak je zorganizować?

Czytaj całość
    Najpopularniejsze wpisy

    Inso - dziecinnie proste zarządzanie przedszkolem i żłobkiem

    Przekonaj się jak inni, że Twoja praca z pomocą systemu Inso będzie o wiele prostsza.

    Załóż bezpłatne konto