Nowe technologie

Zdalne zajęcia w przedszkolach - przedstawiamy bezpłatne i skuteczne narzędzia

Jak w aktualnej sytuacji poradzić sobie ze zdalną współpracą z pracownikami, rodzicami oraz dziećmi? Czy istnieją darmowe i skuteczne narzędzia do nauki online? Jak zorganizować zajęcia zdalne? I od czego w ogóle zacząć?

Niektóre firmy od dawna korzystają z narzędzi do pracy zdalnej i niejednokrotnie współpracują online z setkami specjalistów, nawet z innych części świata. Aktualna sytuacja związana z koronawirusem, poniekąd zmusza przedszkola i szkoły do zastanowienia się nad wykorzystaniem nowych technologii w zakresie współpracy. Jak poradzić sobie w tej sytuacji? Z pomocą przychodzą nam darmowe narzędzia do nauki online.

Jak radzą sobie placówki?

Z przeprowadzonego przez nas wywiadu wynika, że sytuacja wygląda różnie. Niektóre placówki i nauczyciele organizują zajęcia dla dzieci na żywo za pośrednictwem transmisji internetowych, inne nagrywają materiały wideo i przesyłają do rodziców, a jeszcze inne nie podejmują żadnych aktywności w tym czasie, co często niestety wynika to ze słabej znajomości nowych technologii.

Zdalne zajęcia sposobem na kompromis

Z powodu odwołanych zajęć placówki niepubliczne zostały postawione w trudnej sytuacji finansowej. Z jednej strony muszą zapłacić pracownikom za ten czas, z drugiej strony rodzice nie chcą płacić czesnego za okres, przez który dzieci nie będą uczęszczać do placówki.

Zorganizowanie zajęć czy przesłanie materiałów w formie wideo na pewno będzie przydatne w zbudowaniu pozytywnego wizerunku placówki i uniknięciu ewentualnych sporów z rodzicami. Dzięki narzędziom do pracy online, dzieci chociaż częściowo będą mogły mieć zapewnione zajęcia i zabawy.

Współpraca na żywo

Spośród narzędzi do prowadzenia zajęć na żywo warto wskazać darmowe narzędzie - Google Hangouts. Do skorzystania z niego wymagany będzie komputer z kamerą internetową, przeglądarka internetowa oraz konto Google.

Rozpoczętą transmisję w łatwy sposób można udostępnić rodzicom, czy innym pracownikom - wystarczy skopiować i przesłać link. Użytkownicy aplikacji Inso mogą zrobić to poprzez tablicę ogłoszeń lub moduł wiadomości.

Więcej na temat Google Hangouts można znaleźć w pomocy: https://support.google.com/hangouts/answer/2944865?hl=pl&ref_topic=6386410

Jeżeli zależy nam na wielu funkcjonalnościach narzędzia, a także doskonałej jakości, możemy skorzystać z wersji płatnej Google Hangouts, czyli Google Meet.

Z innych narzędzi, warta uwagi jest także darmowa aplikacja Zoom (https://zoom.us). Należy jednak mieć na uwadze, że jest ona dostępna tylko w wersji angielskiej i wymaga zainstalowania na komputerze lub smartfonie specjalnego oprogramowania.

Przesyłanie materiałów wideo

Darmowym narzędziem do przesyłania czy transmisji materiałów wideo jest doskonale wszystkim znany serwis YouTube, w którym po zalogowaniu możemy bezpłatnie przesyłać materiały wideo bez żadnych limitów. Co istotne, filmów nie trzeba udostępniać publicznie - można ograniczyć dostęp tylko dla osób posiadających link.

Warto zaznaczyć, że użytkownicy Inso mogą udostępniać materiały wideo, zdjęcia oraz inne załączniki bez limitów za pośrednictwem naszej aplikacji.

Udostępnianie innych plików

Jeśli chcemy rodzicom udostępnić inne materiały, np. pliki PDF czy zdjęcia można skorzystać z poczty elektronicznej. W takim wypadku jednak trzeba pamiętać o ograniczeniach niektórych skrzynek pocztowych - wysyłanie załączników ważących więcej niż 30 MB może być utrudnione.

Dla większych plików, godną polecenia jest aplikacja WeTransfer (https://wetransfer.com/). Pamiętajmy jednak, że udostępniane tam pliki dostępne są jedynie przez krótki czas.

Z pomocą w udostępnianiu plików, przychodzi również wspomniany wcześniej Google. W aplikacji Google Drive możemy za darmo przechowywać nawet kilkadziesiąt gigabajtów danych.

Wymiana informacji

Do wymiany informacji, chociażby przesyłania linków do udostępnionych plików, przydatna będzie na pewno poczta e-mail. Z reguły placówki posiadają adresy mailowe do rodziców. Jest to droga szybka, wszystkim dobrze znana i wygoda.

Niektórzy wykorzystują w tym celu portal społecznościowy Facebook, gdzie tworzą zamknięte grupy lub konwersacje. Jedyne ograniczenie, jakie możemy w tym przypadku napotkać, to kwestia, czy wszystkie osoby posiadają konto w mediach społecznościowych.

Jak możemy Ci pomóc?

Wiemy, że to niełatwy czas dla wszystkich, dlatego chętnie pomożemy placówkom oświatowym zorganizować zajęcia online.

Wspólnie wybierzemy odpowiednie rozwiązanie techniczne, wesprzemy w konfiguracji czy udzielimy innych porad.

Zapraszamy do kontaktu wszystkich chętnych - nie tylko naszych klientów!


§ Podstawa Prawna

Mateusz Bokowy
Dyrektor ds. nowych technologii w inso
Data publikacji wpisu:
16
-
03
-
2020

Umów darmową prezentację i sprawdź lepszy sposób organizacji pracy w Twoich placówkach

lub zadzwoń 799 394 372

Dziękujemy! Formularz został wysłany poprawnie.
Oops! Nie udało się wysłać wiadomości

Ostatnie wpisy

Zobacz, jakie tematy poruszaliśmy ostatnio na naszym blogu