Organizowana konferencja to niezwykła okazja dla wszystkich dyrektorów przedszkoli do pogłębienia swojej wiedzy oraz zdobycia nowych umiejętności z zakresu zarządzania placówką przedszkolną. Podczas wydarzenia odbyło się sześć prelekcji, wygłoszonych przez znakomitych prelegentów. Wystąpiły Anna Stalmach-Tkacz, Dorota Lubas, Aneta Szostak-Sulewska, Agnieszka Pessel, Danuta Rusin oraz Jolanta Siuda-Lendzion. Każda prelekcja odznaczała się wyjątkowym przygotowaniem mówcy i pozostawiała uczestnikom ogrom wiedzy i nowych narzędzi do wykorzystania w swoim przedszkolu.
Dobór prelegentów oraz tematów prelekcji był przemyślany, ponieważ jako organizatorzy postawiliśmy sobie za cel dostarczenie uczestnikom, nietuzinkowych z perspektywy branży przedszkolnej treści, przedstawionych w przyjemny w odbiorze sposób. Niewątpliwie podczas tej edycji zostało to osiągnięte, co potwierdzają uczestnicy konferencji zapytani o opinię.
- Patrycja Hajtek-Pachoń, Dyrektor Niepublicznego Przedszkola "Milusie"
- Małgorzata Kucińska, Dyrektor Gminnego Przedszkola w Wólce Kosowskiej
Podczas konferencji NDP obecni byli również partnerzy wydarzenia. Głównym partnerem była Grupa Edukacyjno-Szkoleniowa SOKRATES, która od 16 lat z sukcesem kreuje swój status wiarygodnego partnera placówek edukacyjnych. Pozostali partnerzy to firma Remi – pomysłodawca i producent polskich pomocy dydaktycznych; oraz firma Eduko, prezentująca rewolucyjny na rynku robot edukacyjny „Zosia – mała nauczycielka”.
Tegoroczne wydarzenie to już druga konferencja, jaką organizujemy jako Inso – system dla przedszkoli i żłobków. Podczas I edycji również nie brakowało nasyconych wiedzą wystąpień i motywujących do działania przemówień. Mamy nadzieję, że zobaczymy się podczas kolejnych edycji!
Organizatorem konferencji Nowoczesny Dyrektor Przedszkola jest Inso – nowoczesny system dla przedszkoli i żłobków, wspomagający codzienną pracę dyrektorów, nauczycieli oraz pracowników. Aplikacja dostarcza wiele rozbudowanych modułów: rozliczenia, komunikacja, dziennik elektroniczny, zarządzanie kadrą, elektroniczna rekrutacja, a także kontrola dostępu do obiektu, ewidencja czasu pracy oraz pobytu dzieci w placówce. Każdy z modułów posiada niezbędne dla placówki funkcjonalności. Jeśli chcesz poznać je wszystkie umów się na bezpłatną prezentację już teraz!
Pierwsza prelekcja została wygłoszona przez Annę Stalmach-Tkacz i poruszała temat kompetencji dyrektora przedszkola na miarę XXI wieku – wyzwania, zasoby, perspektywy.
Anna Stalmach-Tkacz: Dyrektor Niepublicznej Placówki Doskonalenia Nauczycieli Grupa Szkoleniowo-Edukacyjna SOKRATES.
Podczas wystąpienia zostały omówione wyzwania stawiane każdego dnia przed współczesnymi dyrektorami przedszkoli, a także podejmowane decyzje determinowane dobrem wychowanków oraz rozwojem placówki. Ta prelekcja niewątpliwie utkwiła w pamięci, co potwierdzają uczestniczki konferencji, które tuż po zakończeniu wydarzenia zapytaliśmy o opinię.
- Ewa Biedroń i Małgorzata Sokolow, Przedszkole Montessori "Leśna Akademia"
Podczas tej prelekcji zostały udzielone odpowiedzi na pytania w jaki sposób zmieniający się świat wpływa na kompetencje kadry kierowniczej przedszkoli, gdzie warto szukać wsparcia i w jakich kierunkach rozwijać swoje kompetencje? Ponadto zostały przedstawione strategie przywództwa i zarządzania, które warto obrać w swojej strategii kierowania placówką.
Druga prelekcja została wygłoszona przez Dorotę Lubas, która poruszyła temat czynników wpływających na efektywność udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej w grupach ze zróżnicowanymi potrzebami.
Dorota Lubas: terapeutka pedagogiczna, trenerka, nauczycielka dyplomowana, mgr resocjalizacji – pedagog specjalny, właścicielka placówki edukacyjno-terapeutycznej Pracowni i Rozwoju Kreska.
Podczas prelekcji został omówiony holistyczny kontekst udzielania efektywnej pomocy psychologiczno-pedagogicznej, z uwzględnieniem potrzeb różnych grup dzieci wymagających wsparcia. Ponadto przyjrzano się roli diagnozy funkcjonalnej, implikacjom wdrożeń nowej klasyfikacji ICD - 11, a szczególnie zmianom dotyczącym dzieci ze spektrum autyzmu. Uczestnicy tej prelekcji otrzymali praktyczne inspiracje jak tworzyć środowisko edukacji wysokiej jakości, czyli przyjaznej dla dzieci ze SPE.
- Patrycja Kardas, Dyrektor Niepublicznego Przedszkola "Zatoka Przygód"
Trzecia prelekcja została wygłoszona przez Anetę Szostak-Sulewską i dotyczyła roli dyrektora w procesie rozwoju zawodowego i osobistego nauczyciela.
Aneta Szostak-Sulewska: ekspertka w zakresie awansu zawodowego nauczycieli, pomysłodawczyni i prowadzącą Ogólnopolską Telewizję dla Nauczycieli w Awansie #awansTv.
Podczas tej prelekcji zostały omówione obowiązujące ścieżki awansu zawodowego, uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się jakie są obowiązki dyrektora wobec nauczycieli wchodzących na ścieżkę awansu zawodowego oraz poznali narzędzia przydatne dyrektorowi we wspieraniu procesu awansu zawodowego.
- Patrycja Hajtek-Pachoń, Dyrektor Niepublicznego Przedszkola "Milusie"
Czwartą prelegentką była Agnieszka Pessel, która przedstawiła temat dotacji oświatowych z uwzględnieniem prawidłowych rozliczeń, dokuemntacji oraz kontroli.
Agnieszka Pessel: wieloletni kontroler, Ekspert Lex Prawo oświatowe WoltersKluwers, wieloletni pracownik na stanowiskach głównego specjalisty ds. analizy i kontroli finansowej.
Dotacje oświatowe to zawsze gorący temat, dlatego podczas wystąpienia zostały poruszone zagadnienia statutu przedszkola, szczegółowe zasady wykorzystania dotacji, wydatki na uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, zatrudnianie pracowników/członków rodziny, płace – limity wynagrodzeń oraz w jaki sposób przygotować się do kontroli w zakresie pobrania i wykorzystania dotacji, oraz jak postępować po jej zakończeniu.
- Ewa Biedroń i Małgorzata Sokolow, Przedszkole Montessori "Leśna Akademia"
Kolejna prelekcja została wygłoszona przez Danutę Rusin i dotyczyła treningu mentalnego w zarządzaniu placówką oświatową.
Danuta Rusin: Dyrektor i właściciel trzech placówek Niepublicznych Przedszkoli, wykładowczyni na Akademii Trenerów Mentalnych Junior. Prowadzi szkolenia dla kadry kierowniczej w zakresie treningu mentalnego w zarządzaniu.
Prelekcja ta nasyciła uczestników dawką energii i motywacji do działania, a ponadto dostarczyła cennych wskazówek jak motywować swoich pracowników, by oni również dbali o jakość wykonywanej pracy. Trening mentalny okazał się jednym z bardziej inspirujących tematów organizowanej konferencji, co dało się odczuć w opiniach uczestników.
- Patrycja Kardas, Dyrektor Niepublicznego Przedszkola "Zatoka Przygód"
- Ewa Biedroń i Małgorzata Sokolow, Przedszkole Montessori "Leśna Akademia"
- Małgorzata Kucińska, Dyrektor Gminnego Przedszkola w Wólce Kosowskiej
Dyrektorzy doświadczyli potęgi treningu mentalnego i dowiedzieli się jak wielkie ma on znaczenie dla placówki, ale przede wszystkim dla nich samych. Otrzymane wskazówki stanowiły inspirację dla uczestników w wyznaczaniu nowego, nietuzinkowego kierunku działań w zarządzaniu placówką, które zaowocuje pozytywnymi skutkami.
Ostatnia prelekcja została wygłoszona przez Jolantę Siuda-Lendzion, a temat skupiał się na zagadnieniach związanych z nadzorem pedagogicznym w przedszkolu. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak skutecznie kontrolować i wspierać procesy edukacyjne, aby zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki rozwoju.
Jolanta Siuda-Lendzion: Pedagog, manager, manager oświaty, oligofrenopedagog, nauczyciel wychowania przedszkolnego, prowadzi autorskie szkolenia, prelekcje i warsztaty metodyczne dla nauczycieli.
Podczas tej prelekcji zostały udzielone odpowiedzi na nurtujące dyrektorów pytania: czy nadzór musi sprowadzać się do tabelek i rubryk? Jak pogodzić formy nadzoru pedagogicznego, aby były efektywne i spełniały swoje cele, by jednocześnie nie zatracić siebie, swoich współpracowników i swoich przedszkolaków? Jak skutecznie i efektywnie prowadzić nadzór pedagogiczny?
- Małgorzata Kucińska, Dyrektor Gminnego Przedszkola w Wólce Kosowskiej
II Edycja Konferencji Nowoczesny Dyrektor Przedszkola była nie tylko miejscem wymiany wiedzy, ale również inspirującym wydarzeniem do nawiązywania kontaktów i budowania relacji w przedszkolnym środowisku. Wydarzenie to przyniosło uczestnikom mnóstwo wiedzy, inspirując do dalszych działań na rzecz doskonalenia edukacji najmłodszych. Mamy nadzieję, że wygłoszone prelekcje dostarczyły oczekiwanej dawki wiedzy i pozwolą dyrektorom przedszkoli jeszcze skuteczniej prowadzić przedszkole w roku szkolnym 2023/2024.
Zobacz, jakie tematy poruszaliśmy ostatnio na naszym blogu