Aktualności

II Edycja Konferencji Nowoczesny Dyrektor Przedszkola – relacja

II Edycja Konferencji Nowoczesny Dyrektor Przedszkola odbyła się 29 września 2023 roku w Katowicach w hotelu Park Hotel Diament. W wydarzeniu wzięli udział liczni dyrektorzy przedszkoli z całej Polski, którzy otrzymali ogromną dawkę wiedzy oraz mieli okazję nawiązać nowe, branżowe relacje i podzielić się nawzajem swoimi doświadczeniami. Zapraszamy na krótką relację z tej wyjątkowej dla środowiska przedszkolnego konferencji NDP!

II Edycja Konferencji NDP

Organizowana konferencja to niezwykła okazja dla wszystkich dyrektorów przedszkoli do pogłębienia swojej wiedzy oraz zdobycia nowych umiejętności z zakresu zarządzania placówką przedszkolną. Podczas wydarzenia odbyło się sześć prelekcji, wygłoszonych przez znakomitych prelegentów. Wystąpiły Anna Stalmach-Tkacz, Dorota Lubas, Aneta Szostak-Sulewska, Agnieszka Pessel, Danuta Rusin oraz Jolanta Siuda-Lendzion. Każda prelekcja odznaczała się wyjątkowym przygotowaniem mówcy i pozostawiała uczestnikom ogrom wiedzy i nowych narzędzi do wykorzystania w swoim przedszkolu.

Dobór prelegentów oraz tematów prelekcji był przemyślany, ponieważ jako organizatorzy postawiliśmy sobie za cel dostarczenie uczestnikom, nietuzinkowych z perspektywy branży przedszkolnej treści, przedstawionych w przyjemny w odbiorze sposób. Niewątpliwie podczas tej edycji zostało to osiągnięte, co potwierdzają uczestnicy konferencji zapytani o opinię.

Jak zwykle profesjonalnie, wszystkie tematy wyczerpane moim zdaniem w stu procentach. Podobnie jak i pierwsza konferencja była rewelacyjna, ta uważam jest jeszcze lepsza. I myślę, że bardzo wiele tematów z dzisiejszej konferencji, wyczerpię w swojej pracy i na pewno będą te tematy dla mnie bardzo pomocne.

- Patrycja Hajtek-Pachoń, Dyrektor Niepublicznego Przedszkola "Milusie"

Odczucia tak samo jak po pierwszej, w ogóle bardzo się cieszę, że wzięłam udział. Odległość w tym roku była większa, ale żadna przeszkoda. Dobór prelegentów, spodziewałam się, że będzie wysoki poziom, zaskakujący, bo naprawdę wyszukujecie takie perełki w oświacie i naprawdę super przygotowani, widać, że naprawdę to są fachowcy. [...] Bardzo liczę na kolejną, trzecią edycję, na pewno wezmę w niej udział.

- Małgorzata Kucińska, Dyrektor Gminnego Przedszkola w Wólce Kosowskiej

Podczas konferencji NDP obecni byli również partnerzy wydarzenia. Głównym partnerem była Grupa Edukacyjno-Szkoleniowa SOKRATES, która od 16 lat z sukcesem kreuje swój status wiarygodnego partnera placówek edukacyjnych. Pozostali partnerzy to firma Remi – pomysłodawca i producent polskich pomocy dydaktycznych; oraz firma Eduko, prezentująca rewolucyjny na rynku robot edukacyjny „Zosia – mała nauczycielka”.

Tegoroczne wydarzenie to już druga konferencja, jaką organizujemy jako Inso – system dla przedszkoli i żłobków. Podczas I edycji również nie brakowało nasyconych wiedzą wystąpień i motywujących do działania przemówień. Mamy nadzieję, że zobaczymy się podczas kolejnych edycji!

Kilka słów o organizatorze

Organizatorem konferencji Nowoczesny Dyrektor Przedszkola jest Inso – nowoczesny system dla przedszkoli i żłobków, wspomagający codzienną pracę dyrektorów, nauczycieli oraz pracowników. Aplikacja dostarcza wiele rozbudowanych modułów: rozliczenia, komunikacja, dziennik elektroniczny, zarządzanie kadrą, elektroniczna rekrutacja, a także kontrola dostępu do obiektu, ewidencja czasu pracy oraz pobytu dzieci w placówce. Każdy z modułów posiada niezbędne dla placówki funkcjonalności. Jeśli chcesz poznać je wszystkie umów się na bezpłatną prezentację już teraz!

I prelekcja: Kompetencje Dyrektora Przedszkola na miarę XXI wieku

Pierwsza prelekcja została wygłoszona przez Annę Stalmach-Tkacz i poruszała temat kompetencji dyrektora przedszkola na miarę XXI wieku – wyzwania, zasoby, perspektywy.

Anna Stalmach-Tkacz: Dyrektor Niepublicznej Placówki Doskonalenia Nauczycieli Grupa Szkoleniowo-Edukacyjna SOKRATES.

Podczas wystąpienia zostały omówione wyzwania stawiane każdego dnia przed współczesnymi dyrektorami przedszkoli, a także podejmowane decyzje determinowane dobrem wychowanków oraz rozwojem placówki. Ta prelekcja niewątpliwie utkwiła w pamięci, co potwierdzają uczestniczki konferencji, które tuż po zakończeniu wydarzenia zapytaliśmy o opinię.

Pierwszy wykład o kompetencjach nowoczesnego dyrektora przedszkola, bardzo dużo treści, wspierających, rozwijających, będziemy czerpać z tej wiedzy na pewno.

- Ewa Biedroń i Małgorzata Sokolow, Przedszkole Montessori "Leśna Akademia"

Podczas tej prelekcji zostały udzielone odpowiedzi na pytania w jaki sposób zmieniający się świat wpływa na kompetencje kadry kierowniczej przedszkoli, gdzie warto szukać wsparcia i w jakich kierunkach rozwijać swoje kompetencje? Ponadto zostały przedstawione strategie przywództwa i zarządzania, które warto obrać w swojej strategii kierowania placówką.

II prelekcja: Czynniki wpływające na efektywność udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej w grupach ze zróżnicowanymi potrzebami

Druga prelekcja została wygłoszona przez Dorotę Lubas, która poruszyła temat czynników wpływających na efektywność udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej w grupach ze zróżnicowanymi potrzebami.

Dorota Lubas: terapeutka pedagogiczna, trenerka, nauczycielka dyplomowana, mgr resocjalizacji – pedagog specjalny, właścicielka placówki edukacyjno-terapeutycznej Pracowni i Rozwoju Kreska.

Podczas prelekcji został omówiony holistyczny kontekst udzielania efektywnej pomocy psychologiczno-pedagogicznej, z uwzględnieniem potrzeb różnych grup dzieci wymagających wsparcia. Ponadto przyjrzano się roli diagnozy funkcjonalnej, implikacjom wdrożeń nowej klasyfikacji ICD - 11, a szczególnie zmianom dotyczącym dzieci ze spektrum autyzmu. Uczestnicy tej prelekcji otrzymali praktyczne inspiracje jak tworzyć środowisko edukacji wysokiej jakości, czyli przyjaznej dla dzieci ze SPE.

Jestem mile zaskoczona, podniesiona na duchu. Wzrosła nasza pewność siebie i umocniła nas ta dzisiejsza konferencja w tym, że fajną pracę wykonujemy i gdzieś zostaje po nas ślad.

- Patrycja Kardas, Dyrektor Niepublicznego Przedszkola "Zatoka Przygód"

III prelekcja: Wspierająca rola dyrektora w procesie rozwoju zawodowego i osobistego nauczyciela

Trzecia prelekcja została wygłoszona przez Anetę Szostak-Sulewską i dotyczyła roli dyrektora w procesie rozwoju zawodowego i osobistego nauczyciela.

Aneta Szostak-Sulewska: ekspertka w zakresie awansu zawodowego nauczycieli, pomysłodawczyni i prowadzącą Ogólnopolską Telewizję dla Nauczycieli w Awansie #awansTv.

Podczas tej prelekcji zostały omówione obowiązujące ścieżki awansu zawodowego, uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się jakie są obowiązki dyrektora wobec nauczycieli wchodzących na ścieżkę awansu zawodowego oraz poznali narzędzia przydatne dyrektorowi we wspieraniu procesu awansu zawodowego.

Jeśli chodzi o awans zawodowy, rozliczanie dotacji, to są takie tematy, które zawsze są trudne i z roku na rok przynoszą nam dużo różnych wątpliwości i niejasności, a dzięki dzisiejszej prelekcji, wiele rzeczy zostało naprawdę bardzo rozjaśnionych.

- Patrycja Hajtek-Pachoń, Dyrektor Niepublicznego Przedszkola "Milusie"

IV prelekcja: Dotacje oświatowe

Czwartą prelegentką była Agnieszka Pessel, która przedstawiła temat dotacji oświatowych z uwzględnieniem prawidłowych rozliczeń, dokuemntacji oraz kontroli. 

Agnieszka Pessel: wieloletni kontroler, Ekspert Lex Prawo oświatowe WoltersKluwers, wieloletni pracownik na stanowiskach głównego specjalisty ds. analizy i kontroli finansowej.

Dotacje oświatowe to zawsze gorący temat, dlatego podczas wystąpienia zostały poruszone zagadnienia statutu przedszkola, szczegółowe zasady wykorzystania dotacji, wydatki na uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, zatrudnianie pracowników/członków rodziny, płace – limity wynagrodzeń oraz w jaki sposób przygotować się do kontroli w zakresie pobrania i wykorzystania dotacji, oraz jak postępować po jej zakończeniu.

[...] dowiedziałyśmy się ciekawych informacji, szczególnie wykład Pani Agnieszki Pessel, która wniosła dużo informacji odnośnie dotacji, rozliczenia dotacji, kontroli dotacji.

- Ewa Biedroń i Małgorzata Sokolow, Przedszkole Montessori "Leśna Akademia"

V prelekcja: Trening mentalny w zarządzaniu placówką oświatową

Kolejna prelekcja została wygłoszona przez Danutę Rusin i dotyczyła treningu mentalnego w zarządzaniu placówką oświatową.

Danuta Rusin: Dyrektor i właściciel trzech placówek Niepublicznych Przedszkoli, wykładowczyni na Akademii Trenerów Mentalnych Junior. Prowadzi szkolenia dla kadry kierowniczej w zakresie treningu mentalnego w zarządzaniu.

Prelekcja ta nasyciła uczestników dawką energii i motywacji do działania, a ponadto dostarczyła cennych wskazówek jak motywować swoich pracowników, by oni również dbali o jakość wykonywanej pracy. Trening mentalny okazał się jednym z bardziej inspirujących tematów organizowanej konferencji, co dało się odczuć w opiniach uczestników.

Powiem szczerze, że chyba trening mentalny ujął mnie dzisiaj dosyć bardzo.

- Patrycja Kardas, Dyrektor Niepublicznego Przedszkola "Zatoka Przygód"

[...] Też nam się to podobało, że mogłyśmy wstać, się poruszać. Myślę, że to też jest ważne, żeby trochę dać mózgowi przestrzeni do tego, żeby lepiej te treści przyswajać.

- Ewa Biedroń i Małgorzata Sokolow, Przedszkole Montessori "Leśna Akademia"

Trening mentalny, zaskoczenie dla mnie bardzo duże i w ogóle ta dawka energii, którą dzisiaj tutaj myślę każdy z uczestników otrzymał, to na pewno jeszcze trochę z nami zostanie. Warto się pochylić, nad wprowadzeniem w ogóle tego elementu, tego treningu do codziennej pracy. Już mam pomysł na przykład na radzie jak wykorzystać te podpowiedzi, które dzisiaj widzieliśmy. [...] Myślę, że pewne rzeczy nawet były zaskoczeniem dla mnie. Cały czas odnoszę się do tego treningu mentalnego, że tak nie zdajemy sobie w ogóle sprawy, że tak pracujemy z dziećmi, że możemy to przenieść na pracę z dorosłymi. I to było takie zaskoczenie, że to się tak fajnie ze sobą łączy i daje dobre efekty. Więc naprawdę druga konferencja, bardzo dobrze oceniam.

- Małgorzata Kucińska, Dyrektor Gminnego Przedszkola w Wólce Kosowskiej

Dyrektorzy doświadczyli potęgi treningu mentalnego i dowiedzieli się jak wielkie ma on znaczenie dla placówki, ale przede wszystkim dla nich samych. Otrzymane wskazówki stanowiły inspirację dla uczestników w wyznaczaniu nowego, nietuzinkowego kierunku działań w zarządzaniu placówką, które zaowocuje pozytywnymi skutkami. 

VI prelekcja: Kontrolować i wspierać – jak prowadzić nadzór pedagogiczny w przedszkolu?

Ostatnia prelekcja została wygłoszona przez Jolantę Siuda-Lendzion, a temat skupiał się na zagadnieniach związanych z nadzorem pedagogicznym w przedszkolu. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak skutecznie kontrolować i wspierać procesy edukacyjne, aby zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki rozwoju.

Jolanta Siuda-Lendzion: Pedagog, manager, manager oświaty, oligofrenopedagog, nauczyciel wychowania przedszkolnego, prowadzi autorskie szkolenia, prelekcje i warsztaty metodyczne dla nauczycieli.

Podczas tej prelekcji zostały udzielone odpowiedzi na nurtujące dyrektorów pytania: czy nadzór musi sprowadzać się do tabelek i rubryk? Jak pogodzić formy nadzoru pedagogicznego, aby były efektywne i spełniały swoje cele, by jednocześnie nie zatracić siebie, swoich współpracowników i swoich przedszkolaków? Jak skutecznie i efektywnie prowadzić nadzór pedagogiczny?

[...] Warto odświeżać tę wiedzę, ponieważ przepisy cały czas się zmieniają i musimy za nimi podążać. Także, naprawdę to spotkanie w takim gronie koleżanek, fachowców, było bardzo budujące”

- Małgorzata Kucińska, Dyrektor Gminnego Przedszkola w Wólce Kosowskiej

Podsumowanie

II Edycja Konferencji Nowoczesny Dyrektor Przedszkola była nie tylko miejscem wymiany wiedzy, ale również inspirującym wydarzeniem do nawiązywania kontaktów i budowania relacji w przedszkolnym środowisku. Wydarzenie to przyniosło uczestnikom mnóstwo wiedzy, inspirując do dalszych działań na rzecz doskonalenia edukacji najmłodszych. Mamy nadzieję, że wygłoszone prelekcje dostarczyły oczekiwanej dawki wiedzy i pozwolą dyrektorom przedszkoli jeszcze skuteczniej prowadzić przedszkole w roku szkolnym 2023/2024.

§ Podstawa Prawna

Agnieszka Buczyńska
Specjalista ds. marketingu w Inso
Data publikacji wpisu:
23
-
10
-
2023

Umów darmową prezentację i sprawdź lepszy sposób organizacji pracy w Twoich placówkach

lub zadzwoń 799 394 372

Dziękujemy! Formularz został wysłany poprawnie.
Oops! Nie udało się wysłać wiadomości

Ostatnie wpisy

Zobacz, jakie tematy poruszaliśmy ostatnio na naszym blogu