Nauczyciel początkujący rozpoczyna okres przygotowania do zawodu przed awansem na stopień mianowanego z mocy samego prawa, nawet już w pierwszym dniu zatrudnienia.
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 września 2022 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. z 2022 r. poz. 1914) oraz Ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1730).
Nauczyciel nie musi w związku z tym składać jakichkolwiek wniosków do dyrektora. Nie składa też planu rozwoju zawodowego. Choć prawo tego nie wymaga, to jednak warto poinformować nauczyciela o rozpoczęciu przygotowania do zawodu.
Warunkiem rozpoczęcia przygotowania do zawodu nauczyciela przed awansem na stopień mianowanego jest zatrudnienie nauczyciela:
Nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego, zwany dalej „nauczycielem początkującym”, zatrudniony w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami odbywa przygotowanie do zawodu nauczyciela w wymiarze 3 lat i 9 miesięcy.
Nauczyciel, który posiada stopień naukowy lub przed nawiązaniem stosunku pracy w szkole w Rzeczypospolitej Polskiej prowadził zajęcia w szkole za granicą – może odbyć przygotowanie do zawodu nauczyciela w wymiarze 2 lat i 9 miesięcy.
Poza tym przygotowanie do zawodu rozpocznie nauczyciel zatrudniony w więcej niż jednej szkole w wymiarach poniżej ½, pod warunkiem, że jego łączny wymiar zajęć ze wszystkich szkół wynosi co najmniej połowę. W takim przypadku nauczyciel odbędzie przygotowanie do zawodu w szkole wskazanej przez kuratora oświaty.
Nauczyciele, którzy nie zdążyli uzyskać stopnia kontraktowego, muszą rozpoczynać przygotowanie do zawodu na nowych zasadach. Przewidziano jednak dla nich pewne udogodnienie. Do okresu przygotowania do zawodu zostanie im doliczone dotychczasowe zatrudnienie w szkole:
z wyjątkiem nieobecności nauczyciela w pracy trwających nieprzerwanie dłużej niż 30 dni (ale nie urlopu wypoczynkowego).
Nauczycielowi odbywającemu przygotowanie do zawodu nauczyciela dyrektor przydziela spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych mentora.
Mentorem nie może być nauczyciel zajmujący stanowisko kierownicze z wyjątkiem przedszkoli i szkół niepublicznych oraz publicznych prowadzonych przez osobę prywatną.
Mentor jest również obowiązany poszerzać swoją wiedzę i doskonalić umiejętności w zakresie niezbędnym do pełnienia funkcji mentora.
Nowelizacja Karty Nauczyciela zakłada, że mentor będzie brał udział w ocenie pracy nauczyciela w okresie przygotowania do zawodu.
Dyrektor szkoły dokonuje oceny pracy nauczyciela w drugim oraz ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela.
Przy dokonywaniu oceny pracy nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu nauczyciela dyrektor szkoły będzie zasięgał opinii mentora. Mentor będzie przedstawiał pisemną opinię w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o dokonywanej ocenie pracy nauczyciela.
Ocena pracy nauczyciela ma charakter opisowy i jest zakończona stwierdzeniem uogólniającym:
Nauczyciel, który uzyska negatywną ocenę pracy w drugim roku przygotowania do zawodu, nie może być ponownie zatrudniony w tej samej szkole do czasu uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego.
Każdy nauczyciel w okresie przygotowania do zawodu będzie zobowiązany do dwukrotnego przeprowadzenia tzw. zajęć obserwowanych.
W drugim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela, przed dokonaniem oceny pracy, nauczyciel jest zobowiązany przeprowadzić zajęcia w wymiarze co najmniej 1 godziny w obecności:
Takie obserwowane zajęcia nauczyciel przeprowadzi również przed dokonaniem oceny pracy w ostatnim roku przygotowania zawodowego. Tych zajęć nie będzie już obserwował mentor.
Nauczyciel jest obowiązany przeprowadzić zajęcia w wymiarze 1 godziny, w obecności komisji powołanej przez dyrektora szkoły.
W skład tej komisji wchodzą:
Komisja omawia z nauczycielem te zajęcia, odnosząc się do umiejętności nauczyciela oaz przeprowadza z nauczycielem rozmowę dotyczącą zastosowanych przez nauczyciela metod i form pracy oraz indywidualizacji nauczania, w trakcie której nauczyciel wykonuje zadanie wskazane przez komisję z użyciem narzędzi multimedialnych, o ile narzędzia takie nie były wykorzystywane w trakcie tych zajęć.
Opinia komisji może być pozytywna albo negatywna i jest ustalana na podstawie liczby punktów przyznanych przez komisję.
Wniosek składamy do organu prowadzącego przedszkole.
Komisję egzaminacyjną dla nauczyciela ubiegającego się o stopień nauczyciela mianowanego powołuje organ prowadzący szkolę/przedszkole.
W skład komisji wchodzą:
Komisja egzaminacyjna zapoznaje się z opinią o przeprowadzonych zajęciach, oceną pracy nauczyciela i przeprowadza egzamin, podczas którego nauczyciel:
§ Podstawa Prawna
Zobacz, jakie tematy poruszaliśmy ostatnio na naszym blogu