Kadra

Zatrudnianie nauczycieli w przedszkolach i żłobkach - praktyczne porady

Kadra nauczycielska w przedszkolu i żłobku jest niezwykle ważna. Pytanie natomiast pojawia się w momencie, gdy trzeba zatrudnić nową osobę. Jakie cechy powinien mieć dobry nauczyciel? Praca przedszkolanki nie jest łatwa, tak samo, jak wybór odpowiedniego wychowawcy.

Każdy rodzic, gdy odprowadza dziecko do przedszkola lub żłobka ma nadzieję, że jego pociechą zajmą się nauczyciele z odpowiednim wykształceniem i podejściem do dzieci. Jednak, czym tak naprawdę jest to odpowiednie podejście? Przyjrzyjmy się profilowi dobrej przedszkolanki.

Osobowość nauczyciela przedszkolnego

Nauczyciel przedszkolny powinien posiadać zbiór cech charakteru, które ułatwią mu pracę z dziećmi. Do tych cech należą:

  • łatwość nawiązywania kontaktów,
  • wysoką wrażliwość,
  • umiejętność słuchania,
  • spokój i opanowanie.

To są cechy absolutnie niezbędne w pracy przedszkolanki, ponieważ ich brak może bardzo negatywnie wpłynąć na pracę z dziećmi. Dodatkowo, każdy nauczyciel powinien posiadać zbiór cech, takich jak:

  • poczucie humoru – nauczycielka wówczas jest bardziej otwarta, kreatywna i ciekawa świata. Istotne jest, aby nauczyciel często się śmiał razem z dziećmi, opowiadał zabawne historie, potrafił z nimi tworzyć ciekawe zdarzenia na sali zabaw, czy podczas zajęć dydaktycznych,
  • empatia- empatyczna opiekunka potrafi wesprzeć, wysłuchać i porozmawiać, potrafi przytulić, pogłaskać i potrzymać za rękę. Nauczyciel przedszkolny powinien mieć tę cechę, aby wzbudzać w dzieciach poczucie bezpieczeństwa,
  • moralnośćprzedszkolanka musi być człowiekiem szczerym i oddanym. Musi być sprawiedliwa i odpowiedzialna, zarówno za swoje słowa, jak i czyny. Dzieci są świetnymi obserwatorami i bez problemu wyłapią momenty, gdy nauczyciel mówi inaczej i robi inaczej. Ponadto **nauczyciel **powinien dawać wychowankom najlepszy przykład.

Jak przeprowadzić rekrutację do przedszkola/żłobka

Skoro znasz już profil najlepszego wychowawcy, teraz zajmijmy się tematem rekrutacji. Jest to bardzo trudne zadanie, aby zebrać zespół nie tylko znakomitych fachowców, ale też dobrych ludzi.

Jako właścicielka przedszkola, poradni i żłobków zgromadziłam wokół siebie grupę cudownych i ciepłych osób, bardzo dobrych specjalistów. Jednak zajęło mi to sporo czasu, w tej chwili zatrudniam z moją wspólniczką 40 osób. Często miewam pytania od stawiających swoje pierwsze kroki w biznesie jak zbudować taki zespół? Zawsze odpowiadam, że to długotrwały proces. Pomimo mojego dużego doświadczenia w rekrutacjach bywało, że osoba jednak się nie sprawdziła. Bywały rozczarowania, trudne zwolnienia, na to również należy się przygotować, czasem trzeba podjąć bardzo trudne i bolesne decyzje.

Zadbaj o warunki pracy w Twojej placówce

Praca przedszkolanki jest ciężka i wymagająca, dlatego warunki pracy muszą być bardzo dobre, aby przyciągnąć do zespołu najlepszych wychowawców. Każdy człowiek lubi być chwalony za dobrze wykonaną pracę, więc zastanów się, jakim jesteś szefem? Potrafisz docenić swój zespół, wzbudzić ich zaufanie i szacunek?

Zastanów się, jak wygląda u Ciebie ogólna organizacja pracy; czy jest poukładana, czy może raczej chaotyczna? Czy masz zatrudnionego menadżera , który koordynuje pracę placówki? Pomimo znacząco dodatkowych kosztów warto rozważyć tę kwestię, gdyż jako właściciel wiem, że nie możesz robić wszystkiego. Jest to po prostu niemożliwe. Ilość projektów, rozliczeń dotacji, kontroli placówek, konsultacji indywidualnych, zebrań grupowych, które masz na głowie, nie pozwoliłoby Ci konstruktywnie pełnić funkcji koordynującej.

Zakres obowiązków nauczyciela

Jest to punkt, który można śmiało włączyć w organizację pracy, ale jest na tyle ważny, że przedstawiam go osobno. Każdy pracownik, jak i pracodawca muszą mieć jasno określony zakres obowiązków służbowych. Pomaga to w utrzymaniu porządku, w wypracowaniu porozumienia i czasem kompromisu w zespole. Jeśli pracownicy wiedzą dobrze, co do nich należy, wówczas będą wywiązywać się ze swoich obowiązków sumiennie, a Ty ze spokojem zajmiesz się rozwojem firmy.

Słuchaj swojego zespołu

Często jest tak, że jako właściciel masz mnóstwo obowiązków i nie widzisz, w jaki sposób placówka funkcjonuje na co dzień. Dlatego zachęcam Cię, abyś słuchał swojego zespołu i rozmawiał. Może mają jakieś potrzeby, czegoś im brakuje, potrzebują dodatkowej osoby do pracy? Wychodź naprzeciw oczekiwaniom swoich pracowników – zbudujesz zespół, który się lubi, szanuje i tworzy dobrą atmosferę. Organizuj co jakiś czas spotkania grupowe, omawiajcie wspólnie nowe pomysły, strategie, zmiany, które przyniosą korzyść zarówno pracownikom, jak i dzieciom.

Praca, którą wykonujesz, jest trudna i wymagająca holistycznego podejścia, dlatego tak ważny jest zespół, który będzie Cię wspierał. Jeśli taki zbudujesz, to dzieci z wielką chęcią będą przychodzić do przedszkola, a rodzice ze spokojem zostawiać swoje dzieci pod Waszą opieką.

Wizja nauczania i opieki

Przeprowadzając rozmowę rekrutacyjną, zwróć uwagę na wizję nauczania i opieki, jaką przedstawia kandydat. Nie muszę Ci mówić, że powinna być spójna z Twoją wizją i przekonaniem o słuszności tej konkretnej metody przez Ciebie stosowanej. Rozbieżność na ten temat może generować konflikty i niepotrzebne starcia.

Kreatywność, twórczość i elastyczność

To są jedne z cech, które wymieniłam na początku artykułu, bardzo istotne w pracy nauczyciela. Podczas rozmowy rekrutacyjnej koniecznie zadaj pytania „co by Pani zrobiła, gdyby...”, natomiast podczas okresu próbnego, zweryfikuj w jakim stopniu przedszkolanka przejawia te cechy. Obserwacja nauczyciela podczas zajęć dydaktycznych, luźnych zabaw, rozmów z rodzicami a nade wszystko podczas rozmów z **dziećmi **bardzo dużo Ci powie o osobie, którą chcesz zatrudnić na stałe.

Na koniec bardzo ważna sprawa. Pamiętaj, że to Ty wybierasz pracowników, ufasz im i za nich ręczysz. W tej pracy zdarzają się bardzo różne, przykre sytuacje, ale musisz mieć pewność, że zatrudniasz najlepszych nauczycieli, którzy potrafią się zająć dziećmi nie tylko profesjonalnie, ale również z pełnym oddaniem.

Twoją rolą jest stworzyć taką atmosferę w zespole, aby pracownicy nie bali się przyjść do Ciebie z problemem. Zaufanie i szacunek to podstawa każdej relacji. Powodzenia!

§ Podstawa Prawna

Sabina Mazur
Właścicielka przedszkola z oddziałami integracyjnymi, żłobków w Katowicach i Chorzowie oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Katowicach. Z wykształcenia psycholog, autorka bloga psychologicznego www.sabinamazur.pl
Data publikacji wpisu:
03
-
02
-
2020

Umów darmową prezentację i sprawdź lepszy sposób organizacji pracy w Twoich placówkach

lub zadzwoń 799 394 372

Dziękujemy! Formularz został wysłany poprawnie.
Oops! Nie udało się wysłać wiadomości

Ostatnie wpisy

Zobacz, jakie tematy poruszaliśmy ostatnio na naszym blogu