Nowe technologie

5 narzędzi do prowadzenia zajęć online (wideokonferencji). Które z nich wybrać?

Aktualna sytuacja związana z pandemią zmusiła placówki oświatowe do organizowania zajęć online z dziećmi. Jakie zatem narzędzie wybrać, aby prowadzenie lekcji było proste bezpieczne i atrakcyjne?

W artykule przedstawiamy Wam porównanie 5 narzędzi do wideokonferencji - krótką charakterystykę oraz najważniejsze plusy i minusy. Na które warto postawić? Sprawdźcie koniecznie!

1. Zoom - najpopularniejszy, ale czy bezpieczny?

Zdecydowanie najpopularniejszym oprogramowaniem do wideokonferencji, szczególnie w ostatnim czasie jest Zoom. Aplikacja w darmowym planie pozwala na nielimitowane połączenia w ramach spotkań dla dwóch użytkowników oraz 40 minut dla konferencji grupowych (powyżej 2 osób). Takich spotkań można prowadzić nieskończenie wiele, jednak po upływie czasu, zostaną one automatycznie zakończone.

Wspominając o Zoomie, należy zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa, które ostatnio w przypadku tej platformy są bardzo często poruszane. Największe firmy zakazały swoim pracownikom korzystanie z aplikacji z powodów licznych naruszeń i incydentów bezpieczeństwa. Nie chodzi tutaj o kwestie związane z ustawieniami (zabezpieczeniem dostępu do spotkania hasłem), lecz o kwestie związane z brakiem szyfrowania połączeń, co może spowodować przechwycenie obrazu i dźwięku przez hakerów.

Jednak naszym zdaniem w przypadku placówek oświatowych i prowadzonych przez nie zajęć, nie istnieje ryzyko związane z powyższymi zagrożeniami. Zoom opublikował już aktualizację, która ma rozwiązać problemy z bezpieczeństwem.

Plusy: dobra jakość obrazu i dźwięku, dostępny za darmo, do 100 uczestników, udostępnianie ekranu, możliwość korzystania na komputerze i telefonie.

Minusy: tylko 40 minut przy spotkaniach grupowych, bezpieczeństwo, interfejs w języku angielskim.

2. Google Hangouts - całkowicie za darmo i bez limitów

Hangouts to darmowe rozwiązanie od firmy Google do rozmów wideo. Za pośrednictwem Hangouts może rozmawiać bez limitów czasowych jednocześnie 25 osób.

Aplikacja dostępna jest jedynie przez przeglądarkę i nie jest możliwe korzystanie z niej na telefonach komórkowych. Każdy użytkownik musi posiadać też konto Google.

Plusy: dostępny za darmo, udostępnianie ekranu, dobra jakość.

Minusy: dostępny tylko przez przeglądarkę.

3. Google Meet - płatna wersja Hangouts

Meet to płatna wersja Google Hangouts, która zwiększa maksymalną liczbę uczestników do 250. Ponadto otrzymujemy lepszą jakość oraz dostęp z aplikacji mobilnych. W tym przypadku konto Google wymagane jest tylko dla osoby prowadzącej, a każdy z uczestników spotkania musi zostać przez nią zaakceptowany.

Aplikacja jest płatna, kosztuje około 20 zł miesięcznie (Zobacz cennik). To jednak stosunkowo niewiele, za bardzo dobrze działające narzędzie, bez żadnych limitów.

Dodatkowym atutem będzie na pewno możliwość nagrywania spotkań. Nagrania zostają później automatycznie zapisane na dysku Google, dzięki czemu możemy do nich wracać w dowolnym momencie.

Plusy: bardzo dobra jakość, praktycznie brak limitów, zatwierdzanie użytkowników, którzy chcą dołączyć, dostępny na komputerze i urządzeniach mobilnych.

Minusy: płatny.

4. Facebook Messenger

Facebook Messenger również może być i wiemy, że jest używany przez placówki do rozmów wideo. Narzędzie to nie jest jednak profesjonalnym rozwiązaniem dedykowanym do wideokonferencji. Maksymalnie w spotkanie może oglądać 50 osób, z czego tylko 6 może aktywnie w nim uczestniczyć. Każdy z uczestników musi posiadać konto na Facebooku.

Nie znajdziemy tutaj funkcji udostępniania ekranu, a sama jakość obrazu i dźwięku jest na niskim poziomie.

Plusy: darmowy.

Minusy: niska jakość obrazu i dźwięku, wymagane konto na Facebooku.

5. Inso - narzędzie dedykowane przedszkolom

W ramach Inso wdrożony został najnowszy moduł zajęć online, który umożliwia tworzenie wideokonferencji dla maksymalnie 100 osób. Aplikacja zapewnia dobrą jakość obrazu i dźwięku. Możemy z niej korzystać w przeglądarce na komputerze oraz urządzeniach mobilnych.

Co ważne, rozwiązanie zostało zaprojektowane z myślą o placówkach oświatowych, dlatego w ramach każdych zajęć możemy uzyskać informacje o osobach, które w nich uczestniczy oraz przez jaki czas były aktywne. Zatem, to doskonałe rozwiązanie służące nie tylko do transmisji wideo, ale także do dokumentowania przeprowadzanych zajęć.

Dowiedz się więcej o naszym module

Plusy: dobra jakość, statystyki uczestnictwa, zintegrowany z aplikacją Inso.

Minusy: placówka i rodzice muszą posiadać konto w Inso.

Przypominamy, że obecnie do końca sierpnia możecie korzystać z Inso oraz modułu zajęć online bezpłatnie! Wypróbuj bezpłatnie

Na rynku istnieje jeszcze wiele różnych narzędzi służących do wideokonferencji. Opisaliśmy te najpopularniejsze w placówkach oświatowych.

Jeśli potrzebujesz pomocy, bądź chcesz podzielić się swoją opinią na temat narzędzi, skontaktuj się z nami - kontakt@inso.pl :)

§ Podstawa Prawna

Mateusz Bokowy
Dyrektor ds. nowych technologii w inso
Data publikacji wpisu:
29
-
04
-
2020

Umów darmową prezentację i sprawdź lepszy sposób organizacji pracy w Twoich placówkach

lub zadzwoń 799 394 372

Dziękujemy! Formularz został wysłany poprawnie.
Oops! Nie udało się wysłać wiadomości

Ostatnie wpisy

Zobacz, jakie tematy poruszaliśmy ostatnio na naszym blogu