8 sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa w internecie

20 stycznia 2020
Porady i wskazówki

Posiadanie w placówce aktualnych wersji systemów operacyjnych i programów antywirusowych nie wystarczy, aby nasze dane były zawsze bezpieczne. W artykule przedstawiamy jakie rozwiązania i praktyki mogą pomóc w zabezpieczeniu danych, zarówno w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków jak i w prywatnym życiu.

Stosuj bezpieczne hasła

Używaj **bezpiecznych haseł **- to jedno z najczęściej padających zaleceń, jednak mimo to wielu użytkowników je ignoruje. Bezpieczne hasło to hasło składające się minimum z 6 znaków, zawierające jednocześnie cyfry, litery oraz znak specjalny (np. !, @, #). Hasła powinny być unikalne i nie powtarzać się w obrębie kilku aplikacji i kont, ponieważ gdy ktoś włamie się lub pozna hasło w jednym miejscu z pewnością sprawdzi, czy identyczna kombinacja loginu i hasła nie pasuje w innych miejscach.

Zarządzanie hasłami

Jak zatem zapamiętać tyle haseł? Z pomocą przychodzą managery haseł, większość z nowoczesnych przeglądarek internetowych ma wbudowane mechanizmy, które pozwalają na zapamiętanie danych do logowania, aby można było ich użyć do logowania. To całkowicie bezpieczne rozwiązanie, zapisywane hasła są szyfrowane i przechowywane w bezpieczny sposób. Kiedy zechcesz ponownie użyć takiego hasła musisz potwierdzić je hasłem do Twojego komputera - do zapamiętania pozostaje więc jedynie jedno, główne hasło.

Polecamy włączenie dwustopniowej autoryzacji, jeśli aplikacja posiada taką funkcję, wtedy podczas logowania oprócz hasła będziemy musieli podać np. kod SMS, który przyjdzie na podany numer telefonu. To rozwiązanie znane m.in. z systemów bankowych, lecz dostępne w coraz większej liczbie różnych programów.

Haseł nie można zapisywać w plikach tekstowych, notatnikach lub na samoprzylepnych karteczkach. Nigdy nie mamy pewności kto wpadnie w posiadanie takiego hasła.

Aktualizuj oprogramowanie

Pamiętaj, aby na bieżąco aktualizować oprogramowanie swojego komputera. Staraj się zawsze korzystać z najnowszej wersji systemu operacyjnego oraz włącz automatyczne aktualizacje. Producenci oprogramowania cyklicznie je aktualizują nie tylko dodając nowe funkcje, ale poprawiając również błędy i luki bezpieczeństwa.

Możesz również zainstalować program antywirusowy, który dodatkowo wzmocni zabezpieczenia Twojego komputera.

Uważaj na podejrzane załączniki

Pamiętaj, aby przed otwarciem załącznika zastanowić się chwilę i przeanalizować sytuacje – nie otwieraj załączników odruchowo. Oszuści podszywają się często pod firmy, banki, a nawet urzędy skarbowe wysyłając wiadomości, w których jako załącznik znajduje się zainfekowany plik, który po pobraniu na komputer może wykraść inne dane, a nawet spowodować ich utratę. Bardzo często oszuści bazują na emocjach – wysyłają wiadomość z wezwaniem do zapłaty, wezwaniem do wyjaśnień w urzędzie skarbowym – to powoduje presję i chęć szybkiego zapoznania się z treścią załącznika – to podstawowy błąd.

Rozwiązaniem godnym polecenia w tym przypadku jest poczta Gmail od firmy Google, który jest wyposażony w świetne mechanizmy wykrywające spam oraz próby oszustwa. W przypadku podejrzanej wiadomości zostanie ona całkowicie zablokowana.

Pamiętaj, aby do celów zawodowych korzystać z oddzielnego konta mailowego niż prywatnie. To ważny element, o którym często zapominają dyrektorzy i właściciele placówek.

Gdzie przechowujesz dane osobowe?

Jeśli przechowujesz dane osobowe w formie elektronicznej, na dysku komputera lub w innej aplikacji zwróć uwagę na to, aby dostęp do nich był zablokowany hasłem, tak aby niepowołane osoby nie mogły ich zobaczyć.

Kopie zapasowe to obowiązek

Zabezpiecz się przed utratą istotnych danych poprzez regularne wykonywanie kopii zapasowych. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie przechowywanie plików w dyskach w chmurze, mamy tutaj na myśli Google Drive, Dropbox lub inne podobne rozwiązania. Większość z nich dostępna jest całkowicie za darmo. Taki mechanizm nawet po awarii komputera umożliwi Ci dostęp do danych poprzez przeglądarkę internetową bądź bezpośrednio z Twojego smartfona.

Szyfrowane połączenia

Korzystając z aplikacji dostępnych w przeglądarce, zwróć uwagę aby działały one w oparciu o szyfrowane połączenie (SSL). Adres takiej strony powinien rozpoczynać się od https, a na pasku adresu w przeglądarce powinna widnieć zielona kłódka.

W 2020 roku takie rozwiązanie to standard, więc nie ufaj witrynom działającym w inny sposób, szczególnie jeśli podajesz tam dane osobowe.

Bezpieczna sieć wifi i urządzenia

Na koniec pamiętaj o bezpieczeństwie sieci Wifi dostępnej w Twojej placówce. Koniecznie zabezpiecz ją hasłem i zadbaj, aby nikt poza pracownikami nie miał do niej dostępu.

Wszystkie urządzenia z których korzystasz zabezpiecz hasłem, kodem lub biometrycznie (np. odciskiem palca), w takim przypadku w razie zaginięcia lub pozostawienia urządzenia nikt niepowołany nie dostanie się do jego zawartości.

Porady mają charakter uniwersalny, warto się do nich stosować ponieważ istotnie zwiększa to poziom cyberbezpieczeństwa w placówce. Nic nie zastąpi jednak cyklicznego audytu bezpieczeństwa i wdrożenia zaleceń, które uwzględniają infrastrukturę i potrzeby konkretnej placówki.

Wypróbuj inso bezpłatnie,
przez 14 dni
Załóż bezpłatne konto
Mateusz Bokowy
Dyrektor ds. technicznych w inso